English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı ErişimРЕАЛЬНАЯ ПОДОПЛЕКА ТЕРРИТОРИАЛЬНЫХ ПРЕТЕНЗИЙ АРМЯН К СТРАНАМ ЮЖНОГО КАВКАЗА И ИХ МИФОЛОГИЧЕСКИЕ И ПСИХОЛГИЧЕСКИЕ ОСНОВЫ
(ERMENİLERİN BÖLGESEL HEDEFLERİNİN GÜNEY KAFKASYA'YA ETKİLERİ VE ONUN MİFOLOJİK VE PSİKOLOJİK TEMELLERİ )

Yazar : Emin Arif ŞIHALİYEV    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2012
Sayı : 1.1
Sayfa : 107-114


Özet
Ermenistan zayıf jeopolitik konuma sahip kapalı bir devlettir. Bu durumu göz önünde bulunduran Ermenistan komşu devletlerin toprak bütünlüğünü tehdit eden ve bölgede istikrarı bozmayı hedefleyen en tehlikeli unsur olarak kendi milli ideolojilerinin özü olan “Hai-Taht” doktrinasına sıkı olarak sarılmıştır. Bu doktrine göre, Ermeni halkının ulusal çıkarları üç hedef üzerine odaklanmıştır: 1) Kaybedilmiş toprakların iadesi ve “Büyük Ermenistan” devletinin oluşturulması; 2) Dünyadaki Ermenilerin kendi milli devletlerine dönerek yerleşmelerini sağlamak; 3) Sosyal devlet kurmak Bu doktrin esas olarak Azerbaycan, Gürcistan ve ayrıca Türkiyeye karşı yönelmiştir. Ermeniler bu üç ülke üzerinde politik, bölgesel, medeniyet bakımından iddialarını gerçekleştirmek için efsanevi mitolojik düşünceler oluşturarak tarihi tahrif etmektedirler. Bilimsellikten uzak bu tür tarihcilik yöntemine yönelen ve mitolojik düşüncelerle beslenen Ermeni ideologlarına göre, Ermeni milli çıkarlarının gerçekleşmesi için “adalet” sloganı altında yapılan terör ve cinayetler makbul ve kaçılmazdır.

Anahtar Kelimeler
Ermeni iddiaları, Güney Kafkasya, Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye, jeopolitik kuşatma

Abstract
Armenia is a geopolitical enclave that is geo-politically very vulnerable. As a reaction to this situation, the thirst for the doctrine “Hai-Takht” (the struggle of the Armenians), which has an openly confrontational, destructive orientation, is getting stronger on Armenian society. According to this doctrine, the national interests of the Armenian people are focused on three objectives: 1) The return of the lost lands and creation of “Greater Armenia” on them; 2) The creation of conditions for the return of Armenians of the world to their own national state; 3) The construction of a welfare state. The doctrine is directed against Azerbaijan, Georgia and also Turkey. To substantiate and implement territorial claims to the three countries, it is planned to falsify history and form legendary mythological ideas. From the viewpoint of the consciousness distorted by the mythology holding sway primarily over radical Armenian nationalists, any crime and bloodshed are justified if they are committed in the name of the notorious “justice” demanding which for their people is the leading slogan of their activities.

Keywords
Armenian claims, the South Caucasus, Azerbaijan, Georgia, Turkey, geopolitical enclave.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  BAHAR 2015

  ÇAVSAM tarafından yayınlanmakta

  olan Avrasya Strateji dergimizin

  Bahar 2015 sayısı Ermeni Meselesi

  özel sayısı olarak planlanmaktadır.

  Derginin Bahar 2015 sayısı için 

  makale kabulüne başlanmıştır.

  Çalışmalarınızı sistemden 

  yükleyebileceğiniz gibi 

  cavsamdergi@karatekin.edu.tr 

  adresinden de bizlere ulaştırabilirisiniz.


  Reha YILMAZ
  Editör


  Taranan İndeksler

  DERGİMİZ

   

   

   

  TARAFINDAN TARANMAKTADIR.Adres :İbrahim Hakkı Karadayı Cad. No:10 - ÇANKIRI
Telefon :+903762132626 ( 1521 office) Faks :+903762128118
Eposta :cavsamdergi@karatekin.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri