English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı ErişimTHE STRENGTHS AND WEAKNESSES OF THE NON-VIOLENT RESISTANCE THEORY: Case of the Albanian Parallel Education System
(ŞİDDET İÇERMEYEN DİRENİŞ TEORİSİNİN GÜÇLÜ VE ZAYIF YANLARI: Arnavut Paralel Eğitim Sistemi Örneği )

Yazar : Ayşegül Bostan  Yakup Altıntop  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2014
Sayı : 3.1
Sayfa : 129-150


Özet
It is confronted by Theory of Power of Gene Sharp who guides for any groups to want to secede from domineering power by using which peaceful tools without any violence action. In the period of the 1990s, the Kosovar Albanians who supressed by Milosevic, the Serbian nationalist, applied to such theory in the name of survival of integral and identical community and this struggle was pioneered by Ibrahim Rugova, the Kosovar leader. This study analyzes Theory of Power in context to the strengths and weaknesses in case of the Kosovar Albanian Parallel Education System. In the during of this analysis it was taken into consideration of critics to the Theory and as possible as all dimension of the Albanian Parallel Education System. The importance of this study is to provide hints of how such group living hegemonic power can be independent without applying to violence as currently witnessed.

Anahtar Kelimeler
Gene Sharp, Theory of Power, Non-violent Peace Theory, Peaceful Struggle, Kosovo, Albanians, Passive Resistance

Abstract
Herhangi bir devletin sınırları içinde yaşayan gruplara hiçbir şiddet olayına karışmadan hangi barışçıl yöntemleri kullanarak bağımsız olabileceklerine dair yol gösteren Gene Sharp, karşımıza Güç Teorisi ile çıkmaktadır. 90’li yıllarda Sırp milliyetçisi Milosevic döneminde baskı altında kalan Kosovalı Arnavutlar, kimliksel ve bütünsel olarak hayatta kalabilmek için Gene Sharp’ın bu teorisine başvurmuş ve bunun öncülüğünü de efsanevi Kosovalı lider İbrahim Rugova yapmıştır. Bu çalışmada Kosovalı Arnavutların kurmuş oldukları Parallel Eğitim Sistemi baz alınarak Güç Teorisi’nin güçlü ve zayıf yanları analiz edilmeye çalışılmıştır. Bu analiz sırasında Teoriye olan eleştiriler göz önünde bulundurulmuş ve Arnavut Paralel Eğitim Sistemi’nin olabildiğince tüm yönleri ele alınmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın önemi egemen devlet altında yaşayan belli bir grubun günümüzde yaşandığı gibi şiddete başvurmadan nasıl bağımsızlık kazanabileceklerine dair ipuçları sunmaktadır.

Keywords
Gene Sharp, Güç Teorisi, Şiddet İçermeyen Barış Teorisi, Barışcıl Mücadele, Kosova, Arnavutlar, Pasi

Gelişmiş Arama


Duyurular

  BAHAR 2015

  ÇAVSAM tarafından yayınlanmakta

  olan Avrasya Strateji dergimizin

  Bahar 2015 sayısı Ermeni Meselesi

  özel sayısı olarak planlanmaktadır.

  Derginin Bahar 2015 sayısı için 

  makale kabulüne başlanmıştır.

  Çalışmalarınızı sistemden 

  yükleyebileceğiniz gibi 

  cavsamdergi@karatekin.edu.tr 

  adresinden de bizlere ulaştırabilirisiniz.


  Reha YILMAZ
  Editör


  Taranan İndeksler

  DERGİMİZ

   

   

   

  TARAFINDAN TARANMAKTADIR.Adres :İbrahim Hakkı Karadayı Cad. No:10 - ÇANKIRI
Telefon :+903762132626 ( 1521 office) Faks :+903762128118
Eposta :cavsamdergi@karatekin.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri