English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı ErişimKÜRESEL DOĞAL GAZ KRİZLERİNE KARŞI ENERJİ ARZ GÜVENLİĞİNİN SAĞLANMASI VE ENERJİ ARZ GÜVENLİĞİ İÇİN KRİZ YÖNETİMİ
(ENSURING SECURITY OF ENERGY SUPPLY AGAINST GLOBAL NATURAL GAS CRISIS AND CRISIS MANAGAMENT FOR ENERGY SUPPLY SECURITY )

Yazar : Anıl Çağlar ERKAN    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2014
Sayı : 3.2
Sayfa : 119-149


Özet
Zamanı öngörülemeyen ve kaçınılmaz bir buhran hali olarak tanımlanabilen kriz kavramı ve yaşanan bu süreç çeşitli etkilere neden olabilmektedir. Bu etkiler olumlu ya da olumsuz olabilecekken, aynı zamanda etkisi bakımından küresel çapta etkisini gösterebilecektir. Son dönemlerde küresel boyutlara ulaşan ve geçmişte yaşanan küçük çaplı krizlerle meydana gelmesi beklenen bu kriz şüphesiz tüm dünyayı etkileyen bir durum almıştır. Yaşanan kriz sürecinin öncesinde ve sırasında bir takım kriz yönetimi politikaları uygulanmaya çalışılmış ve süreç bu ölçüde kontrol altına alınmaya halen daha çalışılmaktadır. Fakat yaşanan bu olay alışagelmiş kriz yönetimi ve liderlik politikalarının bazı nedenlerle etkisiz kalmasıyla şekillenmiştir. Kısacası bilinen ve uygulanan yöntemlerin etkisiz kalmasına, yeni politikaların planlanmasına neden olmuştur. Dolayısıyla bu etkisizliğin nedenleri önemli bir çalışma konusu olarak araştırılmaya çalışılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Kriz, Kriz Yönetimi, Liderlik, Küresel Kriz, Rusya Federasyonu, Avrupa Birliği, ABD, Ukrayna, Enerji, Enerji Güvenliği

Abstract
Received an unforeseen and unavoidable crisis concept that can be defined as a state of depression and experiencing this process may cause various effects. These effects are may be positive or negative. While it may also be able to show the impact in terms of impact on a global scale. The recent global proportions and past experiences with small-scale crisis is expected to occur no doubt that this crisis has a condition that affects the entire world. The crisis team before and during the process of crisis management policies are being implemented and the process to be controlled to some extent still are being studied. But these events, crisis management and leadership customary ineffective policy has been shaped by some of the reasons. In short, ineffective methods known and practiced, the new policy has led to the planning. Therefore, the reasons for this ineffectiveness as an important research topic has been investigated.

Keywords
Crisis, Crisis Management, Leadership, Global Crisis, Russia Federation, European Union, USA, Ukrain

Gelişmiş Arama


Duyurular

  BAHAR 2015

  ÇAVSAM tarafından yayınlanmakta

  olan Avrasya Strateji dergimizin

  Bahar 2015 sayısı Ermeni Meselesi

  özel sayısı olarak planlanmaktadır.

  Derginin Bahar 2015 sayısı için 

  makale kabulüne başlanmıştır.

  Çalışmalarınızı sistemden 

  yükleyebileceğiniz gibi 

  cavsamdergi@karatekin.edu.tr 

  adresinden de bizlere ulaştırabilirisiniz.


  Reha YILMAZ
  Editör


  Taranan İndeksler

  DERGİMİZ

   

   

   

  TARAFINDAN TARANMAKTADIR.Adres :İbrahim Hakkı Karadayı Cad. No:10 - ÇANKIRI
Telefon :+903762132626 ( 1521 office) Faks :+903762128118
Eposta :cavsamdergi@karatekin.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri